Kod standartları uyumluluk

Blog

Yeni web teknolojilerini kullanmak için seçtiğimiz yol...

Kod standartları uyumluluğu

Çok sayıda browser ve işletim sisteminin bulunduğu günümüzde, bir web sitesinin hepsinde düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak kolay değildir. Asıl zorluk ise ileri/güncel web teknolojilerini kullanmaya çalıştığınızda karşınıza çıkar. Kimi browserlar (özellikle Windows’un geliştirdikleri) yeni teknolojileri takip etmez, kendisini bunları destekleyecek şekilde geliştirmez. Kimileri ise kendilerine özgü geliştirmeler yapar.

Bu nedenle her yerde %100 çalışan bir kod standardı yoktur.

Yeni web teknolojilerini kullanmak için seçtiğimiz yol ise kodlarımızın %95 desteğe sahip olmasını gözetmektir. Yani bu oranda desteğe sahip olmayan kodları kullanmamaktır. %5 dışında kalmak, kabul edilebilir bir orandır.

Bir kodun desteğini ölçemenin en iyi yolu caniuse.com sitesidir. Sitede kodu aradığınızda destek oranlarını size verecektir.

Örneğin position:sticky Css kodu için arama yaptığınızda, (ön ekle birlikte) %95.16’lık bir destek olduğunu belirtir.

Başka bir örnek “scroll-snap-points-y” için arama yaptığınızda ise destek %16.22 olarak görünecektir. Bu özelliği kullanmak için epey bir zamana gereksinimiz var demektir. Browserların bu özelliği benimsemesi ve destek vermesi uzun zaman alacaktır. Kimi kodlarsa hiçbir zaman yaygınlaşmamaktadır.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 03 Mar 2023