Photoshop tasarımı ile Web tasarımın farkları

Kimi zaman müşterilerimizden Photoshop veya benzer görsel araçlarla hazırlanmış tasarımların sitelerinde uygulanması, kullanılması istenmektedir.

Oysa çoğu zaman bu ikisi, yani görsel tasarımla (Photoshop) web tasarımı (Kodlama) farklı sektörlere, uygulama alanlarına karşılık gelmektedir.

Photoshop ile hazırlanan tasarım statiktir. Yani sabit bir alana sahiptir, ögeler yer değiştirmezler. Daha çok ölçülerin belirli olduğu katalog, sunum gibi ortamlar için uygundur

photoshop vs kodlamaWeb tasarımının uygulandığı alan ise değişkendir, sabit değildir. Örneğin cep telefonundan siteye girildiğinde dik, laptoptan girildiğinde ise yataydır. Ölçüler kullanılan cihaza göre büyük farklılıklara sahiptir. Web sitesi dik veya yatay, dar veya çok geniş bir cihazda gösterilse de buna uyum sağlamalıdır. Tasarım ögeleri buna göre yer, şekil değiştirmelidir. Doğal olarak statik tasarımlar bu gereksinimlere yanıt veremezler.

İkinci unsur ise “etkileşim” hissidir. Web sitesi ögeleri; kullanıcının müdahalesine, hareketlerine tepki verirler. Örneğin bir sayfa aşağı kaydırıldığında şekillerini, renklerini, şeffaflıklarını değiştirirler. Bu kullanıcıya siteyle etkileşim kurduğu hissini yaratır. Statik tassarımlar (Photoshop vs) bu olanaklara sahip değildir.

Üçüncü unsur ise performanstır. Kodlamayla yapılan tasarımların performansa etkisi çok daha düşüktür. Bir stil dosyasıyla çok sayıda tasarım, efekt uygulanabilir.

Kodlamayla yapılan tasarımın eksik yönleri yok mu? Elbette var. Photoshop ile görsel olarak neredeyse sınırsız bir şekilde hemen her şeyi yapabilirsiniz. Günümüzde çok gelişmiş olsa da kodlama ile yapılabileceklerin sınırları vardır.

Ama bunlar farklı sektörlerin, uygulama alanlarının araçlarıdır.

  • Web Site Fiyatları

    Web sitesi yaptırırken en önemli adım beklentilerinize uygun kodlamaya karar vermektir. Temelde...

  • Web Site Örnekleri

    Aşağıda web site tasarım ve/veya uygulama çalışma örneklerimizi bulabilirsiniz. Uygulaması yapılan web...

  • Web Site Tasarımı

    Profesyonel olarak hazırlanmış web siteleri hedef kitleye ulaşabilmenin en hızlı, en yaygın, en...