Google Reklamları Adwords

Destek

Google reklamları potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en hızlı yoludur. Seo çalışmalarında olduğu gibi beklemeniz gerekmez. Hedefinize uygun bir bütçeyle yeni müşterilere hemen ulaşabilirsiniz.

Seo çalışması fiyatları

İlk sayfada yer almanın hızlı yolu

Google arama sayfalarının sağ ve üst bölümünde ilk sayfalarda yer alabilirsiniz. Hedef kitlenizin özelliklerine göre yapılacak planlama daha düşük bütçeyle daha fazla sayıdaki potansiyel müşterilenize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Google reklamları nerede çıkar

Google reklamları arama sayfalarının sağ tarafında yayımlanmaktadır. Kimi zaman Google, verimli az sayıdaki reklamı arama sayfasının en üstünde de gösterir. Ancak bu bölüm parayla satın alınamamakta, bütçe ve aramaya uyumluluk faktörlerine bağlı olarak kimi reklamlara ayrılmaktadır.

Reklamlar nasıl çalışır

Google reklamınızı hazırlarken hassas sözcükler seçeriz, internetteki bir kişinin yaptığı arama bu hassas sözcüklerle eşleştiğinde reklamınız yayıma girer. Örneğin hazırladığımız reklamın hassas sözcüğü olarak “reklam”ı seçtiğimizi düşünelim. Google arama motorunda “uzayda reklam” araması yapıldığında hassas sözcüğümüzle yapılan arama eşleştiği için reklamımız yayıma girer.

Reklamınızı hazırlarken hassas sözcükler için google’a tıklama fiyat teklifleri sunarız. Örneğin “reklam” sözcüğüne her tıklandığında 0,27 kuruş ödeyeceğim gibi. Google “reklam” sözcüğü için verilen tüm tekliflerin ortalamasını alır. Bu ortalama fiyat her tıklama için google’a ödeyeceğiniz ücrettir.

Reklam neden zaman zaman görünmez

Reklam günlük bütçe mantığıyla çalışmaktadır. Örneğin aylık 50 YTL’lik bir ödemeyle günlük 1,65 YTL’lik bütçe satın alabilirsiniz. Reklamlarınız her sabah günlük bütçeyle çalışmaya başlar. Gün içinde her tıklamayla günlük bütçeniz azalır. Örneğin 0,10 YTL değerindeki 16 tıklamayla günlük bütçeniz biter ve reklamınız o gün için yayımdan kaldırılır. Sonraki gün reklamınız yine aktif hale gelir.

Reklamlar neye göre sıralanır

Google reklamları iki faktöre göre sıralanmaktadır; 1- tıklama başına önerdiğiniz teklif 2- aramayla uyumluluk. Günlük bütçeniz ve tıklama için verdiğiniz teklif ne kadar yüksek olursa reklamınızın üst sıralarda yayımlanması o kadar mümkündür. Örneğin “reklam” için verilen iki teklif 0,20 ve 0,30 olduğunda 0,30’luk teklifi veren reklam üstte yer alacaktır. Ancak tabiiki 0,30’luk teklifi verebilmek için günlük bütçenizinde buna göre yüksek olması gerekmektedir.

Teknik özellikleri;

* Günün belirli saatlerinde yayımlanma olanağı
* Belirli kentlerde yayımlama olanağı
* Aramaya göre değişen reklam metinleri
* Reklamın bütün güne dağıtılması

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 15 Mar 2023