Nasıl Yapıyoruz?

Seo

Seo'nun incelikleri

Seo çalışmasını nasıl yapıyoruz

Seo çalışması nasıl yapılır?

Seo çalışmalarında genellikle iki çeşit taleple karşılaşıyoruz. “İzmir yazıldığında ilk sayfada çıkmak istiyorum” veya “sitem var ama çıkmıyor”.

Daha önceden yapılmış sitenin optimize edilmesinin sınırları vardır. Site bu iş için inşa edilmediğinden bizim isteklerimizi tam karşılamayacaktır. Bu sınırlar zor aramalarda sitenin ilk sayfada çıkmasını oldukça güç hale getirmesine karşın, dolaylı ve spesifik aramalarda iyi sonuçlar alınabilecektir. Örneğin sonradan optimize edilen sitenin “matbaa” aramasında ilk onda çıkması çok zor iken “matbaa mürekkebi” aramasında çıkması mümkün olacaktır.

En iyi sonuç, sitenin en baştan arama motorları için yapılmasıyla alınabilir. Sitenin hemen herşeyi hedef arama için organize edilir. Böylelikle en iyi sonuç elde edilecektir.

Bilgi

Arama motorları sitelerde dolaşan küçük programcıklara yani örümceklere dayanır, siz fark etmesenizse de örümcekler sitenizi birkaç günde bir tarar. Elde edilen veriler Google’nin ana makinasına değerlendirmeye gönderilir. Burada verileriniz (sitenizin içindeki herşey) matematiksel olarak değerlendirilir (algoritma), hangi aramalarda hangi sırada çıkacağınız belirlenir.

Zaman içinde siteler değiştiği gibi arama motorlarının denklemleride değişmektedir. Bu bir çeşit yarıştır. Bir yöntem bilinir olduğunda bunu aşan daha ileri veya farklı bir denklem geliştirilir. Örneğin bugün meta-tag’lar artık yaygın, bilinir olduğu için arama motorları daha gelişmiş unsurlarıda dikkate almaktadır. Motorların temel mantığı hakkındaki detaylı bilgilerimiz, onların nasıl çalıştığına, nasıl çalışabileceğine ilişkin öngörüler oluşturmamıza olanak sağlamaktadır. Yaygın bilginin ötesine geçmek başarının ilk adımıdır.

Deneyim

Şimdiye değin organize ettiğimiz onlarca siteye yüzlerce kez müdahalede bulunduk, sonuçlarını gözlemledik. Neyin ne tür sonuçlara yolaçtığını bu deneyimlerimizle detaylı olarak biliyoruz. Bu deneyimimiz sürekli güncellenmekte, yaptığımız çalışmalara yansıtılmaktadır.

Altyapı

Firmamız tarafından özel olarak hazırlanan altyapıyla sitelerimizdeki değişimleri günlük olarak takip etmekteyiz. Altyapı; yandaki istatistikte göreceğiniz değişim ve müdahalelerden oluşan başarı sürecini mümkün kılmaktadır.

SEO çalışmasının tahmin ettiğinizden çok daha detaylı, karmaşık olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı bir matematik problemini çözmek gibi.

Nasıl SEO yaptığımıza ilişkin bilgilerimizin tümünü açıklamamız mümkün olmasada motoru aldatıcı teknikler kullanmadığımızı bilmenizi isteriz.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 31 Oca 2022