Neden Hazır Template Kullanmıyoruz?

Web Site Tasarımı

Etkileyici, güvenli ve esnek bir web sitesi için...

Neden Hazır Template Kullanmıyoruz?

Görsel Zayıflık

Hazır templatelerin çoğunluğu düz görünümlüdür ve incelikle işlenmemiştir. Bunun nedeni orta bilgi düzeyindeki oluşturucuya hitap etmesidir. Templatenin kullanımı basit olmalıdır. İleri düzey efektler, iç içe geçmiş düzeyler, yaratıcı yaklaşımların burada yeri yoktur. Özelleştirmeler mümkün değildir. Örneğin Burçak firmasının blog sayfasındaki ögeleri stilize edilmiş burçaklar şeklinde yapamazsınız.

Esneklik

Hazır templatelerde sonradan değişiklik yapmak çok mümkün değildir. İleride sizden gelecek değişiklik istekleri karşılanamayabilir. Templatelerde tasarım yapısı sabittir. Tasarımın kodlamasını biz yaptığımızda ise bütün denetim kontrolümüz altındadır. İstediğiniz (teknolojik olarak mümkün olan) her türlü değişiklik yapılabilir.

İşlevsellik

Templateler güzel görünüp satılmaları için yapılır. Çoğu görünüm “statik html” kodları ile elde edilir.

Örneğin templatelerde kullanılan resimler hep sabit ölçülerdedir. Oysa pratikte sizin resimlerinizin oranları genellikle farklıdır, kimi dikey kimi ise yataydır. Farklı oranlardaki resimlerin düzenli görünümü statik kodlama ile elde edilemez, gelişmiş css tekniklerinin kullanılması gerekir. Templatelerde genellikle bu teknikler kullanılmaz.

Admin panel destekli sitelerde içerikleri siz girerken mümkün olduğunca kodlarla uğraşmamanız gerekir. Resim, video eklemelerinin basit bir şekilde gerçekleşmesi (mümkün olduğunca otomatize edilmesi) tasarım kodlamasının buna göre yapılması gerekir. Örneğin siteye eklediğiniz bir haberin, otomatik olarak ana sayfadaki özel bir bölümde gösterilmesi gerekir. Templateler yapılırken genellikle bu boyut dikkate alınmaz.

Güvenlik

Web siteleri (CMS sistemleri) yılda 8-14 kez kod güncellemesinden geçer. Düzgün çalışan bir site için bu zorunluluktur. Daha az sayıda olsada templatelerinde güncellenmesi gerekir. Ancak Templatelerin güncelleme desteği genellikle yoktur. Güncellendiğinde ise sitede bozulmaların ortaya çıkması sık görülen bir durumdur. Güncellenmemiş taslaklar bir süre sonra güvenlik açığına neden olabilecekleri gibi browserlarla ( Chrome, Firefox vs. ) uyum sorunları da ortaya çıkmaya başlayabilir. 

Performans

Templateler için öncelikli unsur değildir. Çalışma tamamlanıp içerikler yüklendiğinde kasılmalar ortaya çıkabilir. Templatenin çok sayıda farklı senaryoya yanıt verme gereksinimi, çoğu özelliğin ve işlevin eklentilerle sağlanması bunun nedenleridir.

Neden içerik oluşturucu kullanmıyoruz?

İçerik oluşturucular (Elementor vb) oldukça yaygın kullanılmaktadır. Genellikle orta düzey oluşturucuların tercihidir ve ortaya düz, incelikli olmayan çalışmalar çıkar.

Templatelerle benzer sorunlara sahiptir; Özel olmayan işler, uyumluluk sorunları, güncelleme sonrası bozulmalar, düşük performans…

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 31 Ağu 2022