Özel Web Site Tasarımı

Web Site Tasarımı

Özel Tasarım Web Sayfası

Özel web site tasarımı

Özel web site tasarımı denildiğinde genellikle yalnızca tasarım yönü anlaşılmaktadır. Aslında tasarım katmanının sıfırdan sizin için kodlanmasının yanısıra, işlevler ve kod yapısı da size özel olmaktadır.

Özel tasarım Web Sitesi

Web siteleri temel olarak iki katmandan oluşur; Altyapı ve Arayüz. Altyapı ağırlıkla php, veritabanı ile çalışmaktadır. Arayüz ise altyapıdan alınan verilerin kullanıcıya gösterildiği bölümdür. Arayüzde ağırlıkla Css ve Javascript kullanılmaktadır.

Bunu bir otobüse benzetebiliriz. Motor, difransiyel gibi bileşenler altyapıyı oluşturur. Otobüsün sürücü tarafından ayarlanabilir ve yolcuların karşılaştığı bölümler ise Arayüzdür. Arayüz backend (admin panel); gps ile yol bulma, otomatik ayarlanan koltuklar, klima gibi özelliklerdir. Arayüz frontend ise yolcuların karşılaştığı herşeydir; ergonomik koltuklar, geniş seyir açısı, televizyonlar.

WordPress altyapısı üzerine özel tasarım denildiğinde; Motor, kaporta, dişliler gibi bölümlerin WordPress’ten alındığı, ama sürücünün ayarlayabileceği ve yolcuların karşılaştığı şeylerin ise size özel olarak kodlandığı sistemler anlaşılabilir.

İşlevsellik

Özel tasarım yalnızca dış görünüşe ait özellikler değildir. Aynı zamanda sizin gereksinim duyduğunuz özel işlevleri de kapsamaktadır. Örneğin bir müşterimiz için bayilerin kendi haberlerini (sitenin onlara ait bölümünde ) paylaşabilmesi gereksinimi ortaya çıkmıştı. İyi kodlama ilkesi üretilecek çözümün, sonradan eklenebilecek bayileri de kapsamasını gerektiriyordu. Birkaç yıl sonra eklenebilecek bayiler içinde bu özelliğin olması için dinamik yapı gerekmektedir. Böyle bir özellik standart olarak WordPress’te bulunmamaktadır. Ancak tasarım katmanını özel olarak kodlamamız bunu mümkün hale getirdi. Zaman ve sayı olarak sınırsız bir şekilde özel haber eklemeyi sağlayan bir betik yazdık.

Seo

Seo‘nun üç ayağı olduğu söylenebilir; Sitenin kod yapısı, içerik ve paylaşım. Bunlar birbirlerini tamamlayan özelliklerdir. Çok güzel, özgün içerikler üretmeniz ancak bunları arama motorlarına kötü bir şekilde sunmanız performansı ciddi şekilde düşürecektir. Özel tasarım ve kodlama, az bilinen özellikler de dahil sitenizi seo’ya uygun halde yapmamıza olanak sağlamaktadır

Hız

Özel tasarım yalnızca tasarım katmanıyla sınırlı kalmaz. Özellikle site hızını etkileyen, performansı düşüren hazır taslakların, içerik düzenleyicilerin (Elementor gibi) kullanılmaması ve harici eklentilerin en aza indirilmesi anlamına da gelmektedir. Pek çok işlevin ve iç tasarımın kodlayarak yapılması maksimum hız için ciddi bir avantaj sağlar.

Fiyat

Cms altyapısını kullanmamız ancak tasarım katmanını sıfırdan kodlamamız üst segment site tasarımlarına orta segment fiyatlarıyla ulaşmanıza olanak sağlar. Böylelikle fiyat – sonuç ilişkisi en üst düzeyde gerçekleşir. Altyapı olarak kullandığımız WordPress dünyadaki sitelerin %40’a yakınını oluşturmasının yanısıra ve hemen her tür gereksinime yanıt verecek işlevselliklere sahiptir.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 29 Haz 2022