Performans: Hazır Taslak vs Özel Tasarım

Web Site Tasarımı

Hazır Taslak ve Özel Tasarım web siteleri

Performans hazır şablon vs özel tasarım

Bu yazımızda Hazır Taslak ve Özel Tasarım web sitelerini performans açısından karşılaştıracağız.

Web site tasarımında kullanılan Css, Js ve özel eklentiler site hızı üzerinde doğrudan etkilidirler. Çok sayıda veya büyük boyutlardaki dosyanın açılışta yüklenmesi site hızını dramatik bir şekilde düşürür. Hızın seo ve kullanıcı üzerindeki etkisini düşündüğümüzde konu çok önemlidir. Bu nedenle sitenin ilk yükleme (Dom) süresinin 2 sn dolayında olmasını hedefleriz.

Hazır taslaklar ve performans

Hazır taslakların en önemli dezavantajı pek çok farklı senoryaya yanıt vermek zorunda olmasıdır. İşlevsel olarak bir haber sistemi, e-ticaret veya portfolyo sistemi gereknimi ortaya çıkabilir. Tasarım olarak 2’li blog yapılarından 4’lü blog yapılarına kadar pek çok farklı seçenek sunulmak zorundadır. Örnekler çoğaltılabilir. Ama çok sayıda senaryonun desteklenmesi gerekir. Bu çok sayıda veya büyük boyutlu dosyanın yüklenmesi anlamına gelir.

Elbetteki srcset gibi özellikleri kullanmayan veya blog resimlerini cover olarak eklemeyen kötü yazılmış taslaklardan söz etmiyoruz bile.

Özel Tasarım ve performans

Özel tasarım web siteleri bir senaryo üzerine kodlanır. Müşterinin gereksinim duyduğu eklentiler dışında yükleme yapılmaz. Blog yapıları siteye özel olarak tek formattadır. Css ve Js’ler yalnızca varolan sitenin gereksinimlerini karşılayacak içerikte ve küçüktür.

Bu nedenle özel tasarım sitelerde hız hedefine kolaylıkla yanıt verilir. Ayrıca çoğu hazır taslağın aksine, özel tasarım çalışmalarımızda performans dikkate aldığımız bir kriterdir. Hazır taslaklar satış odaklıdır, performans öncelikli değildir.

Performans hazır şablon vs özel tasarım
Performans hazır şablon vs özel tasarım

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 30 Haz 2022