Google AMP Nedir?

Blog

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Google AMP Nedir?

AMP yani “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” Google tarafından 2015’in sonlarında sunuldu. Geçen sürede hızla yaygınlaştı. Günümüzde özellikle haber siteleri için bir standarda dönüştü.

AMP’nin açıklanan hedefi, mobil kullanıcılar için web sitelerinin çok hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için web sitelerinin mobil versiyonları için AMP uzantılı sayfalar oluşturulur.

Google AMP hızı iki yolla gerçekleştirir.

Birincisi yeni kod standartları yaratır. Css stillerinin sayfa içine gömülmesi, javascriptlerin reddedilmesi başlıcalarıdır.

İkincisi AMP uyumluluğu olan sayfalar Google tarafından önbelleğe alınır. Kullanıcı Google arama sayfası üzerinden siteye girdiğinde, site hızlı bir şekilde önbellekten yüklenir.

AMP’nin olası sonuçları

Hız

Mobil kullanıcılar için gerçekten hızlı web siteleri sunulmaktadır.

Aşırı Basitlik

Javascriptlerin reddedilmesi, Css’nin sayfaya gömülerek kısıtlanmasının doğrudan sonucu aşırı basitleştirilmiş mobil (AMP) sayfalar olacaktır. Neredeyse birbirinin benzeri mobil sayfaların yaygınlaştığını göreceğimizi söyleyebiliriz.

Yakın zamanda Google’in web sitesi içeriğinin AMP sitesi içeriğiyle aynı olması gerektiği yönünde karar alması, basitliğin AMP versiyonundan normal web sitelerine doğru yayılmasını da zorlayacaktır.

Seo

Özellikle haber sitelerinde AMP’nin seo’ya katkısı gözlemlenmektedir. Bu nedenle haber siteleri için bir standarda dönüşmektedir.

Diğer sektörler için henüz doğrudan bir etki gözlenmemektedir.

Negatif etki olarak Google önbelleğine alınan AMP sayfalarına verilen linklerin değerinin orijinal sayfaya gitmediğinden söz edilmektedir.

AMP’ye geçmeli miyiz?

Google AMP hızı sağlamak için tekdüze bir web ortamını zorlamaktadır. Buna bağlı olarak AMP kullanan kimi web sitelerinde kullanıcı etkileşiminin düştüğü gözlemlenmiştir.

Önerimiz AMP’nin seo üzerindeki etkisini -sektörel bazda kanıtlanana değin- izlemek olacaktır.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 02 Şub 2022