Materyal Tasarımı Nedir?

Blog

Android'in yeni işletim sistemi için yaratılan bir tasarım dilidir

Materyal tasarım

Materyal Tasarımı, Android’in yeni işletim sistemi için yaratılan bir tasarım dilidir. Öncelikle dokunmatik mobil uygulamalara odaklansa da, benzer gelişmenin web tasarımınada yayılacağını düşünebiliriz.

Site arayüzlerine, resimlere uygulanmaya başlanan Riple efektlerinin görsel olarak Materyal Tasarıma öykündüğünü söylemeliyiz.

Materyal Tasarımı Nedir?

Materyal tasarımı, herhangi bir mekan tasarımında olduğu gibi, web ögelerini fiziksel malzeme olarak ele alıyor.

Google’ın Materyal tasarımı, ögeleri piksellerle oluşturulan bir dijital yüzey olarak değerlendirir. Kullanıcılar bu yüzeye dokunabilir, etkileşime girebilir ve yüzey bu etkileşime göre değişir. Arayüzler katmanlı yüzeylerden oluşturulur. Yazı, resim gibi içerikler ise yüzeylerin üzerine yerleştirilir.

Her yüzey ayrı bir nesne olarak kabul edilir, üst üste kullanılarak bir bütünlük oluşturulur. Kullanıcı gerçek fiziksel nesnelermiş gibi farklı yüzeylerle etkileşime girebilir.

Farklı olan ne?

Teknik olarak arayüzleri zaten bu şekilde oluşturduğumuz söylenebilir. Ancak Materyal Tasarımı, arayüzleri üç boyutlu düşünmeye başlamamız için bizi teşvik eder. Ögeleri üç boyutlu bir mekanın parçaları olarak ele alır.

Materyal Tasarımın bir dil olduğu ifade edilse de bundan daha çok bir düşünüş şeklidir.

Hareketler, efektler, gölgelerle ve riple efektleri gibi yeni teknolojilerle, geleceğin üç boyutlu arayüzlerde olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 02 Şub 2022