Photoshop ile Web tasarımın farkları

Blog

Photoshop veya benzer görsel araçlarla hazırlanmış tasarımların...

Photoshop ile Web tasarımın farkları

Kimi zaman müşterilerimizden Photoshop veya benzer görsel araçlarla hazırlanmış tasarımların sitelerinde uygulanması, kullanılması istenmektedir.

Oysa çoğu zaman bu ikisi, yani görsel tasarımla (Photoshop) web tasarımı (Kodlama), yani Photoshop ile Web tasarımı farklı sektörlere, uygulama alanlarına karşılık gelmektedir.

Photoshop ile hazırlanan tasarım statiktir. Yani sabit bir alana sahiptir, ögeler yer değiştirmezler. Daha çok ölçülerin belirli olduğu katalog, sunum gibi ortamlar için uygundur

Web tasarımının uygulandığı alan ise değişkendir, sabit değildir. Örneğin cep telefonundan siteye girildiğinde dik, laptoptan girildiğinde ise yataydır. Ölçüler kullanılan cihaza göre büyük farklılıklara sahiptir. Web sitesi dik veya yatay, dar veya çok geniş bir cihazda gösterilse de buna uyum sağlamalıdır. Tasarım ögeleri buna göre yer, şekil değiştirmelidir. Doğal olarak statik tasarımlar bu gereksinimlere yanıt veremezler.

İkinci unsur ise “etkileşim” hissidir. Web sitesi ögeleri; kullanıcının müdahalesine, hareketlerine tepki verirler. Örneğin bir sayfa aşağı kaydırıldığında şekillerini, renklerini, şeffaflıklarını değiştirirler. Bu kullanıcıya siteyle etkileşim kurduğu hissini yaratır. Statik tassarımlar (Photoshop vs) bu olanaklara sahip değildir.

Üçüncü unsur ise performanstır. Kodlamayla yapılan tasarımların performansa etkisi çok daha düşüktür. Bir stil dosyasıyla çok sayıda tasarım, efekt uygulanabilir.

Kodlamayla yapılan tasarımın eksik yönleri yok mu? Elbette var. Photoshop ile görsel olarak neredeyse sınırsız bir şekilde hemen her şeyi yapabilirsiniz. Günümüzde çok gelişmiş olsa da kodlama ile yapılabileceklerin sınırları vardır.

Ama bunlar farklı sektörlerin, uygulama alanlarının araçlarıdır.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 06 May 2022