Yıllık Yenileme Nedir?

Blog

Web siteleri için her yıl bir yenileme ücreti ödemeniz gerekir

Yıllık yenileme nedir

Yıllık yenileme aşağıdaki unsurları kapsamaktadır

1- Alan adı yenilemesi

Web siteleri alan adı ve hosting olmak üzere iki bölümden oluşur. Bunlar birbirlerinden bağımsız ancak birbirlerine ilişkilendirilmiş iki ögedir.

Alan adlarının kaydıyla yetkilendirilmiş organizasyonlar iki tanedir. ICANN; com, net ve benzeri uzantıların kaydını tutar. ODTÜ is “tr” uzantılı alan adlarının kaydını tutar. Biz sizin adınıza alan adınızın kaydını yetkili firmalar üzerinden veya doğrudan bu organizasyonalara yaptırırız.

Alan adları (genellikle) yıllık olarak kayıt edilir. Bu nedenlede her yıl kaydının yeniden yapılması gerekir.

2- Hosting Yenilenmesi

Web sitenizi oluşturan dosyaların tutulduğu yere hosting denilir. Kullanıcılar bu dosyalara erişerek sitenizi görürler. Ayrıca bir ayar yapılmamışsa maillerinizde hostinge bağlı olarak çalışırlar.

Hostingin kalitesi sitenin işlevlerini yerine getirebilmesi için temel unsurlardan biridir. Düşük fiyatlı hostlarda; bir hostingte birden fazla site barındırılır. Bu; sitenin çalışması, güvenlik ve seo açısından sıkıntı yaratabilecek bir yöntemdir. İthaki Ajans, yayımını üstlendiği her site için ayrı bir host açmaktadır.

Hostinglerde (genellikle) yıllık olarak kayıt edilir. Bu nedenle her yıl kaydının yeniden yapılması gerekir.

3- Lisans Yenilemeleri

Yıllık yenileme kapsamında aşağıdaki yazılımların lisansları yenilenmektedir

– Güvenlik yazılımı
– Gelişmiş form yazılımı
– Slayt yazılımı
– Galeri yazılımı

4- Kod güncellemeleri

Web siteleri karmaşık kod yapılarından oluşmaktadır. Uluslararası düzeyde kullanılan bu kod yapılarında zaman zaman değişiklikler yapılmaktadır. Güvenlik veya Geliştirme amaçlı bu değişiklikler yıl içinde 8-14 kere gündeme gelmektedir. Güncelleştirmeleri yapılmayan web siteleri hacklenmeye karşı açık olacakları gibi, görsel sorunlarda yaşayabilirler.

Uluslararası kuruluşlardan güncelleme uyarısı aldığımızda bütün sitelerimiz üzerinde çalışma başlatılmakta ve yeni kod yapıları yüklenmektedir.

5- Yedekleme

Web sitelerini sürekli çalışan karmaşık makinalar olarak düşünebilirsiniz. Kod sorunları gibi içsel nedenlerle veya Hack girişimleri gibi dışsal nedenlerle bir sitenin çalışması aksayabilir.

Bu gibi durumlarda oluşabilecek kayıpları önlemek için iki düzeyde yedekleme yapmaktayız. Birincisi yazılımsal, ikincisi sunucu düzeyindedir. Yazılımsal yedeklemeler 4 ayda bir, sunucu yedeklemeleri ise 2 haftada bir periyodik olarak yapılmaktadır.

Herhangi bir sorunda en güncel yedek tarafımızdan yüklenmektedir.

6- Küçük değişiklik istekleri

Kod düzeyinde çalışma gerektirmeyen, küçük değişiklik istekleri tarafımızdan karşılanmaktadır.

İnternette hala eski adres ve telefonlara sahip pek çok site görebilirsiniz. Müşterilerimizden gelen bu tarz değişiklik isteklerini karşılayarak sitelerimizin güncel kalmasını sağlamaktayız…

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 02 Şub 2022