Yıllık Yenileme Nedir?

Blog

Web siteleri için her yıl bir yenileme ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret Alan adı, Hosting ve Destek hizmetini kapsamaktadır.

Yıllık yenileme nedir

Yıllık yenileme aşağıdaki unsurları kapsamaktadır

1- Alan adı yenilemesi

Web siteleri alan adı ve hosting olmak üzere iki bölümden oluşur. Bunlar birbirlerinden bağımsız ancak birbirlerine ilişkilendirilmiş iki ögedir.

Alan adlarını bir tür kullanım hakkı olarak düşünmelisiniz. Alan adı satın aldığınızda belirli bir ismin yalnızca sizin tarafınızdan kullanılmasını garanti etmiş olursunuz. Bunun dışında bir özelliği veya işlevi bulunmamaktadır.

Alan adlarının kaydıyla yetkilendirilmiş organizasyonlar iki tanedir. ICANN; com, net ve benzeri uzantıların kaydını tutar. Trabis ise “tr” uzantılı alan adlarının kaydını tutar. Biz alan adınızın kaydını yetkili firmalar üzerinden bu organizasyonlara yaptırırız.

Alan adları (genellikle) yıllık olarak kayıt edilir. Bu nedenlede her yıl kaydının yeniden yapılması gerekir.

2- Hosting Yenilenmesi

Web sitenizi oluşturan dosyaların tutulduğu yere hosting denilir. Kullanıcılar bu dosyalara erişerek sitenizi görürler. Ayrıca bir ayar yapılmamışsa maillerinizde hostinge bağlı olarak çalışırlar.

Hostingin kalitesi sitenin işlevlerini yerine getirebilmesi için temel unsurlardan biridir. Düşük kaliteli hostlar sitenin yavaş çalışması ve kullanıcıların kaçmasıyla sonuçlanabilir. Aynı zamanda bu sitenin seo değerini de doğrudan etkilemektedir.

Sitelerimizde 4 Gb, 4 Core kapasiteli ve Litespeed desteği olan host kullanmaktayız. Yüksek kaliteli hostla ilk yüklenme süresini Google standardı olan 3 sn’de tamamlamayı hedeflemekteyiz.

Hostinglerde (genellikle) yıllık olarak kayıt edilir. Bu nedenle her yıl kaydının yeniden yapılması gerekir.

3- Lisans Yenilemeleri

Sitede kullandığımız bütün standart yazılımlar lisanslıdır. Sitelerimizde size yasal sorun çıkarak hiçbir öge kullanılmamaktadır. Bu yazılımlar yıllık yenileme kapsamında yenilenmektedir

Sitenizde size özel yazılımlar varsa, bunların ayrıca bütçe gerektirebileceğini unutmayınız.

4- Kod güncellemeleri

Web siteleri karmaşık kod yapılarından oluşmaktadır. Uluslararası düzeyde kullanılan bu kod yapılarında zaman zaman değişiklikler yapılmaktadır. Güvenlik veya Geliştirme amaçlı bu değişiklikler yıl içinde 8-14 kere gündeme gelmektedir. Güncelleştirmeleri yapılmayan web siteleri hacklenmeye karşı açık olacakları gibi, görsel sorunlarda yaşayabilirler.

Uluslararası kuruluşlardan güncelleme uyarısı aldığımızda bütün sitelerimiz üzerinde çalışma başlatılmakta ve yeni kod yapıları yüklenmektedir.

5- Yedekleme

Web sitelerini sürekli çalışan karmaşık makinalar olarak düşünebilirsiniz. Kod sorunları gibi içsel nedenlerle veya hack girişimleri gibi dışsal nedenlerle bir sitenin çalışması aksayabilir.

Bu gibi durumlarda oluşabilecek kayıpları önlemek için yedekleme yapmaktayız. Sitenizde yaptığımız her değişiklikte (güncelleme veya içerik) yedek almaktayız. Yedek dosyaları üç ayrı ortamda saklanarak garanti altına alınmaktadır. Herhangi bir sorunda en güncel yedek tarafımızdan yüklenmektedir.

6- Küçük değişiklik istekleri

Kod düzeyinde çalışma gerektirmeyen, küçük değişiklik istekleri tarafımızdan karşılanmaktadır.

İnternette hala eski adres ve telefonlara sahip pek çok site görebilirsiniz. Müşterilerimizden gelen bu tarz değişiklik isteklerini karşılayarak sitelerimizin güncel kalmasını sağlamaktayız…

Yıllık yenileme fiyatı ne kadardır?

  • Profesyonel Hosting (4 Core, 4 Gb, Litespeed); 56 $
  • Alan adı; 20 $
  • Yıllık Destek: 19 $

*Html tabanlı sitelerden, kod güncellemesi ve yedekleme yapılmadığı için destek ücreti alınmamaktadır
*20’nin üzerinde E-posta hesabı bulunması durumunda ek ücretler çıkabilir.

Yazar; Orhan Bilikvar Oluşturulma; | Güncelleme; 13 Nis 2023