Sunucu Değişikliği

Sunucu Nedir?

Sunucu; bir websitesinin görüntülenmesi için gerekli dosyaların barındırıldığı özel bir bilgisayardır. Sürekli olarak internete bağlıdır ve ısı kontrollü özel alanlarda saklanır. Yine internet çıkışı özel yapılar üzerinden sağlanmaktadır.

Web site dosyalarınızın yanısıra mail hesaplarınızda sunucularda barındırılır.

Sunucu değişikliği neden gereklidir?

I- Kullandığımız sistem gereksinimlerinin karşılanması

Web siteleri farklı kod yapıları ve farklı altyapılar üzerine inşa edilirler. Bu nedenle kullanılan web sistemlerinin farklı gereksinimleri, farklı yapılandırmaları bulunmaktadır. Sitenin barındırılacağı sunucunun bu gereksinimlere yanıt vermesi gerekmektedir. 

Gereksinimleri karşılamayan sunucularda web sistemlerimiz çalışmayabileceği gibi güvenlik sorunları yaşabilirler.

Kullandığımız sunucular, web sistemlerimizin yüksek hızla ve güvenli bir şekilde çalışması için özel olarak yapılandırılmıştır.

II- Performans

Genellikle birkaç sitenin yayımlanacağı sunucular düşük özelliklerden seçilirler. Bunun en önemli nedeni bütçedir. Firmalar bir web sitesi için yüksek performanslı, dolayısıyla yüksek bütçeye sahip sunucu kullanmamaktadırlar. Oysa biz çok sayıda site barındırabildiğimiz için ileri özelliklere sahip sunucu kullanabilmekteyiz. Çok sayıdaki siteye bölünen bütçe makul, kullanılabilir bir düzeye düşmektedir. 

Unutmamalısınız ki hızlı bir web sitesinin ilk koşulu ileri düzey bir sunucudur.

III- Kontrol edilebilirlik

Herhangi bir soruna hızla müdahale edebilmemiz için sunucunun kimi araçlara sahip olması gerekmektedir. Çöken sitenin yeniden kurulmasından, bir saldırının durdurulmasına kadar farklı senaryoların ihtiyaçlarının karşılanması önemlidir. Halihazırda kullandığınız sunucu bu araç setlerine sahip olmayabilir. 

Sunucu değişikliği planı

I- Eski sunucunuzdaki dosyaların yedeklenmesi

Eski sunucunuzda önemli, yedeği olmayan dosyalar veya siteden ayrı olarak çalışan yazılımlar varsa bunlar yedeklenmelidir. 

Alt alan adları tanımlanmış ve bunlar kullanılıyorsa yedeklenmelidir.

II- Mail hesaplarınız

Sunucu değişikliği yapıldığında mail hesaplarınız silinecek ve yeniden oluşturulacaktır.

- Eğer maillerinizi mail sunucularda (mail.alandi.com şeklindedir) saklıyor yani bilgisayarınıza indirmiyorsanız yedeklemelisiniz. Profesyonel bir kullanım için maillerinizi sunucuda saklamamanızı, mutlaka bilgisayarınıza indirmenizi öneririz.

- Bilgisayarınıza IMAP kullanarak indiriyorsanız, önce mailleri yedeklemenizi ardından IMAP kurulumunu POP3'e değiştirmenizi tavsiye ederiz.

 

Kontrollerin ve değişikliklerin ardından yüksek performanslı sunucularımızın farkını görebilirsiniz.

  • Web Site Fiyatları

    Web sitesi yaptırırken en önemli adım beklentilerinize uygun kodlamaya karar vermektir. Temelde...

  • Web Site Örnekleri

    Aşağıda web site tasarım ve/veya uygulama çalışma örneklerimizi bulabilirsiniz. Uygulaması yapılan web...

  • Web Site Tasarımı

    Profesyonel olarak hazırlanmış web siteleri hedef kitleye ulaşabilmenin en hızlı, en yaygın, en...