Sunucu Değişikliği Neden Gereklidir?

Blog

Sunucu Değişikliği Neden Gereklidir?

Sunucu Nedir?

Sunucu; bir websitesinin görüntülenmesi için gerekli dosyaların barındırıldığı özel bir bilgisayardır. Sürekli olarak internete bağlıdır ve ısı kontrollü özel alanlarda saklanır. Yine internet çıkışı özel yapılar üzerinden sağlanmaktadır.

Web site dosyalarınızın yanısıra mail hesaplarınızda sunucularda barındırılır.

Sunucu değişikliği neden gereklidir?

I- Kullandığımız sistem gereksinimlerinin karşılanması

Web siteleri farklı kod yapıları ve farklı altyapılar üzerine inşa edilirler. Bu nedenle kullanılan web sistemlerinin farklı gereksinimleri, farklı yapılandırmaları bulunmaktadır. Sitenin barındırılacağı sunucunun bu gereksinimlere yanıt vermesi gerekmektedir. 

Gereksinimleri karşılamayan sunucularda web siteleri çalışmayabileceği gibi güvenlik sorunları da yaşayabilir. Kullanılan sunucuların, web sistemlerinin yüksek hızla ve güvenli bir şekilde çalışması için özel olarak yapılandırılması da gerekir.

II- Performans

Genellikle birkaç sitenin yayımlanacağı sunucular düşük özelliklerden seçilirler. Bunun en önemli nedeni bütçedir. Firmalar bir web sitesi için yüksek performanslı, dolayısıyla yüksek bütçeye sahip sunucu kullanmamaktadır. Çok sayıda site barındırıldığında ise ileri özelliklere sahip sunucu kullanılabilmektedir. Çok sayıdaki siteye bölünen bütçe makul, kullanılabilir bir düzeye düşmektedir. 

Unutmamalısınız ki hızlı bir web sitesinin ilk koşulu ileri düzey bir sunucudur.

III- Kontrol edilebilirlik

Herhangi bir soruna hızla müdahale edebilmek için sunucunun kimi araçlara sahip olması gerekmektedir. Çöken sitenin yeniden kurulmasından, bir saldırının durdurulmasına kadar farklı senaryoların ihtiyaçlarının karşılanması önemlidir. Halihazırda kullandığınız sunucu bu araç setlerine sahip olmayabilir. 

Sunucu değişikliği süreci nasıl planlanır?

I- Eski sunucunuzdaki dosyaların yedeklenmesi

Eski sunucunuzda önemli, yedeği olmayan dosyalar veya siteden ayrı olarak çalışan yazılımlar varsa bunlar yedeklenmelidir. 

Alt alan adları tanımlanmış ve bunlar kullanılıyorsa yedeklenmelidir.

II- Mail hesaplarınız

Sunucu değişikliği yapıldığında mail hesaplarınız silinecek ve yeni sunucuda yeniden oluşturulacaktır.

– Mail hesaplarında yönlendirmeler veya gruplar varsa not etmelisiniz.

– Eğer maillerinizi mail sunucularda (mail.alandi.com şeklindedir) saklıyor yani bilgisayarınıza indirmiyorsanız yedeklemelisiniz. Profesyonel bir kullanım için maillerinizi sunucuda saklamamanızı, Pop3 kullanarak mutlaka bilgisayarınıza indirmenizi öneririz.

– Bilgisayarınıza IMAP kullanarak indiriyorsanız, önce mailleri yedeklemenizi ardından IMAP kurulumunu POP3’e değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Kontrollerin ve değişikliklerin ardından yüksek performanslı sunucuların farkını görebilirsiniz.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 27 Eki 2022