Tarayıcı (Browser) Önbelleği Nedir?

Blog

Tarayıcı, Browser Önbelleği Nedir?

Önbellekleme nasıl çalışır?

İnternette dolaşmak için kullandığımız yazılımları “tarayıcı” olarak adlandırıyoruz. Google Chrome, Firefox bunlara örnek olarak verilebilir.

Tarayıcılar için en önemli faktör girilen siteyi olabildiğince hızlı göstermektir. Bunun için kullandığı yöntemlerden biri önbellektir.

Tarayıcı girilen sitenin dosyalarını bilgisayarınıza kaydeder. Aynı siteye yeniden girdiğinizde bilgisayarınızdaki bu dosyaları kullanarak siteyi size gösterir. Böylelikle site dosyalarının yeniden yüklenmesi atlanarak hız sağlanmış olur.

Değişiklikleri görmüyorum?

Daha önceden bilgisayara kaydedilen dosyalar gösterildiği için sitede yapılan son değişiklikleri göremeyebilirsiniz.

Tarayıcı bir süre sonra bilgisayara kaydettiği dosyaları yeniler. Bu durumda sitenin son durumunu görmeye başlarsınız.

Önbelleği Temizleme

Tarayıcının kendisini yenilemesini beklemeden sorunu çözebilirsiniz. İlk adımda sayfayı yenileyerek işe başlayabilirsiniz. Sayfa yenileme tarayıcının son dosyaları yeniden indirmesini sağlayabilir.

Bunun için öncelikle güncellemek istediğiniz sayfaya gidiniz. Ardından klavyeden F5’e  veya aşağıda resimde gösterilen browser yenileme düğmesine basınız.

Browser sayfayı yenile butonu
Browser sayfayı yenile butonu

Sayfayı yenileme işe yaramadığında yapmanız gereken tarayıcı geçmişini silmektir.

Örneğin Chrome ve Firefox için izlemeniz gereken yol: Ctrl + Shift + Delete tuşlarına sırasıyla ve aynı anda basmanızdır. Karşınızda çıkan pencerede “Verileri Temizle” butonuna basarak önbelleği temizleyebilirsiniz. Bu temizleme işlemi aynı zamanda tarayıcının hızlanmasını da sağlayacaktır.

Diğer tarayıcılarda “Ayarlar” bölümünde geçmişi silme işlevini bulabilirsiniz.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 17 Haz 2021