SSL Sertifikası Nedir? Ne işe yarar?

Blog

SSL Sertifikası Nedir

Güvenli site sertifikası

SSL üçüncü taraf şirketlerce verilen sertifikalardır. Bu şirketler web site üstünden gerçekleşen trafiğin güvenliğini garanti ederler. Bunu sağlamak içinde belirli ücret karşılığı bir şifreleme yazılımı ve sertifika verirler.

SSL web sitesini değil, bunun üzerinden yapılan trafiği şifreler.

Örneğin bir e-ticaret sisteminde yaptığınız alışverişi ödemeyle sonuçlandırmak istediniz. Sitede doldurduğunuz bilgiler (ürün, mail, kredi kartı gibi) ödemenin alınacağı bankaya iletilir. İşte SSL alışveriş sitesinden bankaya aktarılan verileri şifreleyerek korunmasını sağlar. Yani web sitesiyle harici alıcı (örneğimizde banka) arasındaki veri trafiğinin şifreli yapılmasını sağlar.

Tahsilatla sonuçlanacak her uygulama için bir zorunluluk olan SSL neden diğer web sitelerinde de kullanılmaktadır?

Diğer web siteleri?

E-ticaret yazılımı olmayan web sitelerinin SSL kullanmasının üç nedeni bulunmaktadır.

  • Kurumsal firma göstergesidir. SSL kullanımı web sitesinin ve dolayısıyla sahibi olan firmanın profesyonelliğini gösteren işaretlerden biridir.
  • Sağladığı Seo avantajıdır. Google algoritması SSL sertifikalı web sitelerine avantaj sağlamaktadır. Seo’nun küçük şeylerin büyük toplamı olduğunu düşünürseniz önemlidir.
  • Kullanıcı davranışıdır. Pek çok kullanıcı, browserin adres çubuğunda görülen “Güvenli Değil” ibaresine dikkat eder. Bu yazının kaldırılmasının tek yolu SSL sertifikasıdır.
Güvenli site işareti
Güvenli site işareti

Resimde SSL kullanılan siteyle, kullanılmayan site arasındaki farkı görebilirsiniz. SSL, Maliizo sitesinde “Güvenli değil” ibaresini kaldırmaktadır.

SSL sertifikasının web sitesine kurulumunda şunlara dikkat edilmelidir

  • Sitede varolan kimi yazılımlar “https” yönlendirmesinde sorunlar çıkarabilir. Bunların kontrol edilip düzeltilmesi gerekir.
  • Arama motorlarında gerileme riskinin önüne geçmek için sitenin bütün adresleri önceden listelenmeli ve https’ye geçiş sonrasında tek tek kontrol edilmelidir. 
  • Eski adresler (url) taşımayı belirten kodla işaretlenmelidir.

Günümüzde SSL sertifikası giderek bir standarda dönüşmektedir. Bu nedenle müşterilerimize tavsiye etmekteyiz.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 17 Haz 2021