Ortam: Resimlerin Yönetimi

Destek

Joomla'da Resim yükleme, Klasör oluşturma

1- Yönetim Paneline giriş yapınız

2- Karşınıza aşağıdaki sayfa gelecektir

3- Sol menüdeki “Ortam”a bastığınızda aşağıdaki sayfa açılacaktır. Sayfanın sol bölümünde (1) varolan klasörlerin kısayollarını görebilirsiniz. Ekranın çoğunu kapsayan sağ bölümde (2) ise klasörler ve resimler görünecektir. (3) ile işaretlenen yer şu an bulunduğunuz konumu gösterir, görselde “images” klasörünün içinde bulunmaktasınız. (4) Resim yükleme butonu (5) ise yeni klasör oluşturma butonudur.

Klasör silme:

Bir klasörü silebilmeniz için öncelikle içinin boş olması gerekmektedir. Eğer boş ise silmek istediğiniz klasörün resminin sağ üstündeki X işaretine tıklayınız.

Yeni klasör oluşturma;

Kural; Hangi konumdaysanız onun içine klasör oluşturabilirsiniz. İlk resimde (3) ile işaretlenen yer sizin konumunuzdur. Buna göre “images”in içindeyseniz oluşturacağınız klasör bunun içinde olacaktır. Örneğin “egitimler” klasörünün içinde bir klasör oluşturmak için öncelikle soldaki kısa yolları kullanarak bu klasörün içine girmelisiniz. İşlemi yaptığınızda (3) bölümünde “images/egitimler” yazacaktır. 

Kural: Oluşturacağınız klasörün adı internet yazım kurallarına uygun olmak zorundadır. Buna uygun olmayan adlandırmalar klasörü kullanamamanıza neden olacaktır. Doğru yazım için bu sayfamızı kullanabilirsiniz.

 1- Yeni klasör oluştur butonuna tıklayınız

2- Bu sayfamızı kullanarak oluşturduğunuz klasör adını aşağıdaki resimde (1) ile işaretlenen yere yapıştırın ve “Yeni klasör oluştur” butonuna tıklayın.

Resim Yükleme

Kural; Hangi konumdaysanız onun içine resim yükleyebilirsiniz. İlk resimde (3) ile işaretlenen yer sizin konumunuzdur. Buna göre “images”in içindeyseniz yüklediğiniz resim bunun içine gidecektir. Örneğin “egitimler” klasörünün içine resim yüklemek için öncelikle soldaki kısa yolları kullanarak bu klasörün içine girmelisiniz. İşlemi yaptığınızda (3) bölümünde “images/egitimler” yazacaktır. 

Kural: Yükleyeceğiniz resmin adı internet yazım kurallarına uygun olmak zorundadır. Buna uygun olmayan adlandırmalar resmi kullanamamanıza neden olacaktır. Doğru yazım için bu sayfamızı kullanabilirsiniz.

Kural: İnternette kullanılacak resimlerin optimize edilmesi gerekmektedir. Optimize edilmeyen, boyutu küçültülmemiş resimler sitenizi yavaşlatacaktır. Arama motorlarında “online image optimizer” araması yaparak, optimizasyon sitelerine ulaşabilirsiniz.

1- Üstteki Yükle butonuna basınız.

2- Gözat ile -optimize edilmiş- resmi bilgisayarınızdan seçiniz.

3- Yüklemeye başla butonuna basınız

Resim Silme

1- Silmek istediğiniz resmin üzerine mouse ile geldiğinizde X işareti çıkacaktır. Buna tıklayarak resmi silebilirsiniz.

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 13 Oca 2023