Makale düzenleme ve oluşturma

Destek

Joomla Cms sisteminde makale oluşturma ve düzenlemeyi anlatan sayfamız

Joomla Sistemlerde Makale

1- Yönetim paneline giriş yapınız

2- Sol menüden “Makaleler” butonuna tıklayın. Aşağıdaki gibi makalelerin listelendiği sayfa karşınıza çıkacaktır

3- Varolan bir makaleyi düzneleyecekseniz makale adının üzerine tıklayınız. Yeni bir makale ekleyecekseniz üst menüden “Yeni” butonuna tıklayınız.

4- Makalenin başlığını (1) ile işaretlenen yere yazınız. Editör alanına (2) makalenin içeriğini giriniz. Makalenin yer alacağı kategoriyi (3) seçiniz.

Kural: Word’den veya internetten kopyaladığınız metinleri doğrudan yapıştırmanız durumunda içindeki gizli kodlarda siteye geçecektir. Bunu önlemek için editör alanının içinde (4) ile işaretlenen butonu kullanınız. Butona tıkladığınızda açılan alana kopyaladığınız metni yapıştırıp “insert” butonuna basınız.

Kural: Yazacağınız yazı veya ekleyeceğiniz resimler, editör alanının içinde imlecinizin bulunduğu yere eklenecektir. Öncelikle eklenecek yeri tıklamalısınız.

Kural: Makale edit sayfasına girdiğinizde kaydet veya kapat yapmadan browseri kapatmayınız, başka sayfaya gitmeyiniz.

5- Resimler sekmesini kullanarak Makale resimlerini ekleyebilirsiniz. “Giriş metni resmi” kategori sayfasında, “Tam makale resmi” ise makale sayfasında görüntülenir. Resimlerin “Diğer metin” (2) bölümlerini doldurmanız Seo açısından önemlidir. Buraya resimle veya makale ile ilgili kısa açıklama eklemelisiniz.

Seç butonuna (1)  basınız. Ardından açılan pencerede resmi seçerek, sağ alttaki “Update” butonuna basınız

Joomla default editör

Joomla K2 içerik sistemi

Yazar; İthaki Ajans Oluşturulma; | Güncelleme; 13 Oca 2023