SMTP doğrulama nedir?

Destek

Web sitesindeki bir form e-posta göndereceği zaman, bir mail hesabına bağlanarak onay alınmasına SMTP doğrulama denir. Kullanıcı “gönder” butonuna bastığında öncelikle bu işlem yapılır. Sunucudaki bir mail hesabına bağlanma başarılı olduğunda e-posta gönderilir. Eğer bağlanma kontrolü başarısız olursa mail gönderilmez.

Smtp Doğrulama Nedir

SMTP doğrulama ne işe yarar?

SMTP doğrulama spam mailleri engellemek için güçlü bir yöntemdir. Bu kontrolün olmadığı durumlarda SMTP sunucunuz spam mail gönderimi için kullanılabilir. Kötüye kullanım mail hesaplarınızın kara listeye alınmasıyla sonuçlanabilir.

Neden ayrı bir mail hesabına gerek var?

SMTP doğrulama için kullanılan mail hesabı ile formu gönderen mail hesabı farklı olabilir. Daha önemlisi güvenlik açısından farklı olması gerekir. Çünkü doğrulama için kullanılan mail hesabının bilgileri sunucu dosyalarında saklanmak zorundadır. Kullanımı kolay olmasa da bu güvenlik riski oluşturur. Site dosyalarınıza erişen bir kişi burada kullanılan mail hesabınızın bilgilerine de erişmiş olur.

Kurumsal iletişim için kullandığınız bir mail hesabını riske atmak istemezsiniz. Bu nedenle yalnızca doğrulama işlemi için, anlamlı veya anlamsız olarak adlandırılmış bir mail hesabı açmanızı önermekteyiz. 5489@alanadi.com, formicin@alanadi.com, VoGkxc@alanadi.com, test@alanadi.com gibi herhangi bir ada sahip olabilir. Bağlayıcılığı olmayan anlamsız adlandırmaları tercih etmek yararlıdır

Bu mail hesabını bilgisayarıma kurmam gerekecek mi?

Hayır. Bu mail hesabı yalnızca doğrulama işlemi içindir. Mail göndermez veya almaz. Siz kullanmadıkça hiçbir yerde görünmez.

Smtp Doğrulama Nedir
Smtp Doğrulama Nedir

Yazar; Orhan Bilikvar Oluşturulma; | Güncelleme; 13 Oca 2023