Web sitelerinde kullanılabilecek fontlar

Destek

Web sitelerinde kullanılabilecek fontlar sınırlıdır. Bunun nedeni sitenize giriş yapan binlerce kullanıcının aynı fontlara sahip olmamasıdır.

Web sitelerinde kullanılabilecek fontlar

Bir web sitesine girdiğinizde kullandığınız browser (Chrome, Firefox…) sitede kullanılan fontun bilgisayarınızda yüklü olup olmadığını kontrol eder. Eğer bilgisayarınızda yüklüyse siteyi bu fontla gösterir. Yüklü değilse sistem fontlarından biriyle gösterir.

Zorluk sitelerde kullanılan fontların genellikle bilgisayarlarda yüklü olmamasından kaynaklanır. Siteye giren kullanıcıların fontunuzu bilgisayarına yüklemesini istemek mümkün değildir. Bu sorunu aşmanın yolu fontun browsera yüklenmesidir. Böylece site tasarlandığı gibi gösterilebilir.

Google Fonts nasıl kullanılır?

Son yıllarda Google Fonts uygulamasıyla bu soruna çözüm üretmiş ve kullanılabilecek fontların sayısının artmasını sağlamıştır. Google fonts uygulamasındaki fontların önemli bölümünün Türkçe karakter desteği bulunmamaktadır. Aşağıda Türkçe karakter desteğine sahip fontları nasıl seçebileceğinizi görebilirsiniz.

www.google.com/fonts sayfasına gidiniz

  1. Font adıyla arama yapabileceğiniz bölüm
  2. Custom; Fontların gösterileceği yazıyı değiştirebilirsiniz. Türkçe desteğini görebilmek için “üğşçöı ÜĞİŞÇÖ” yazmanızı öneririz.
  3. Categories; düz, tırnaklı, el yazısı gibi özellikleri seçebilirsiniz
  4. Language; Fontun kullanılacağı dili seçebilirsiniz. Türkçe için Latin Extendend seçmelisiniz
  5. Fontun sahip olduğu stil sayısı. Bold, italik gibi.
  6. Fontun adı. Örneğin Roboto, Noto Sans Lao.
  7. Fontun Türkçe desteği olmadığında kutucuklar çıkacaktır

Seçiminizi yapmanızın ardından Fontun adını web tasarımcınıza göndermeniz yeterlidir

Yazar; Orhan Bilikvar Oluşturulma; | Güncelleme; 15 Mar 2023