Konsept Web Site Tasarımı

Konsept tasarım nedir?

Çoğu zaman konsept ile konsept tasarım aynı anlamda kullanılır. Konsept; bir tasarımda devamlılık oluşturan biçimlerdir. Konsept tasarım ise tasarımın neyi odak noktası olarak aldığıyla ilgilidir; ürünler mi? yoksa ürünlerden elde edilecek sonuçlar mı? “Konsept tasarım” dediğimizde sonuçların odak alındığını söyleyebiliriz.

Konsept tasarım, bir ürün veya hizmetin tanıtımında dolayımların kullanılmasıdır. Bu dolayımlar genellikle ürünün veya hizmetin elde edilmesiyle ulaşılacak sonuçları hedefler.

Güçlü örnek bir ortodontistin tanıtımında ortaya çıkar. Dişlerinizi yaptırmanızla elde edeceğiniz kısıtlanmamış gülüşler sonuçtur. Gülen insanların görselleriyle kullanıcıya verilen mesaj; “dişlerinizi yaptırırsanız böyle kısıtsız ve güzel gülümseyebilirsiniz”. Reklamcılık açısından konsept tasarımın ikna edicilik ve harekete geçiriliği çok yüksektir. Kullanıcıyı zorunluluğa değil, güzele, iyiye ulaşmaya çağırır. İstek oluşturur.

Konsept tasarımın alternatifinde ise tellenmiş dişler, dişleri işleme anındaki hekimler kullanılır.

konsept web site tasarimi m

Web tasarımında konsept yaklaşım

Web sayfasındaki sayfa ve bölümlerin farklı işlevleri vardır. Örneğin sitenin giriş sayfası kullanıcının siteyi daha detaylı incelemesi isteğini yaratmalıdır. Bu nedenle konsept yaklaşımlara sahip olması avantaj sağlar.

Hizmetler sayfasında ise kolayca verilen hizmetlerin algılanması önemlidir. Görsellerin hizmetin ne olduğunu doğrudan göstermesi gerekir.

Bir web sayfasında bölümlerin işlevlerine göre (genel tasarım çizgileri aynı kalsa da) tasarım anlaşıyı değişecektir.

  • Web Site Fiyatları

    Web sitesi yaptırırken en önemli adım beklentilerinize uygun kodlamaya karar vermektir. Temelde...

  • Web Site Örnekleri

    Aşağıda web site tasarım ve/veya uygulama çalışma örneklerimizi bulabilirsiniz. Uygulaması yapılan web...

  • Web Site Tasarımı

    Profesyonel olarak hazırlanmış web siteleri hedef kitleye ulaşabilmenin en hızlı, en yaygın, en...